To nie Terapeuta uzdrawia, a Natura w swej mądrości, przekonana i zachęcona przez terapeutę i pacjenta zgodnie wyrażających wolę uzdrowienia.
W jakich dolegliwościach klawiterapia sprawdza się najlepiej?
Klawiterapia wykorzystuje naturę układu nerwowego i z nim pracuje, starając się doprowadzić do osiągnięcia jego optymalnej pracy.
Naturalnym zatem wskazaniem będą wszystkie choroby neurologiczne, neurodegeneracyjne, zaburzenia pracy narządów pochodzenia neurologicznego, łącznie z chorobami o "nieustalonej" etiologii, a objawiające się zaburzeniami funkcji kognitywnych, jak np. ADHD, alzheimer, autyzm, czy problemy z koncentracją, koordynacją ruchową i wiele innych... warto dodać, że świetne rezultaty uzyskujemy w pracy z osobami zestresowanymi, poddanymi długotrwałemu wysiłkowi umysłowemu, pracującymi w warunkach ciągłego wysokiego pobudzenia. Klawiterapia zmniejsza skutki przebodźcowania, a to przekłada się na łatwiejsze osiąganie stanu relaksu.
To jedna z metod Refleksoterapii (czyli nauki o odruchowości).
Nieinwazyjna metoda terapeutycznej pracy z ciałem. Wykorzystuje zjawisko odruchu trzewno-skórnego, zachodzącego dzięki budowie obwodowego układu nerwowego (OUN) złożonego z łuków odruchowych, tj. sprzężeń. Odruch trzewno-skórny ma na celu uruchomienie samoregulacji funkcji ciała. Podczas zabiegu występuje przekrwienie skóry (uruchamia się tzw. "gra naczynioruchowa"), a następnie to samo dzieje się z narządem, bądź tkanką powiązaną z drażnionym obszarem.
W metodzie tej wykorzystuje się narzędzia w postaci "klawików", czyli prętów, potocznie "gwoździ" wykonanych ze stali medycznej i/lub przeznaczonej do kontaktu z żywnością (np. stali AISI 304), ale również mosiądzu oraz drewna (patyczki szaszłykowe lub wykałaczki), którymi uciska się odpowiednie rejony skóry, przede wszystkim na przebiegu włókien nerwowych.
Korzystać możemy z całej powierzchni skóry, choć najczęściej używamy punktów akupunkturowych, punktów biologicznie czynnych, a także powierzchni skóry wokół miejsc dysfunkcji. Klawiterapia działa zatem lokalnie na tkanki leżące bezpośrednio pod stymulowanym obszarem skóry, ale i dystalnie na narządy powiązane funkcyjnie lub neuronalnie. Czasem obserwuje się też działanie na rejony pozornie ze sobą nie powiązane.
Terapia pozwala na bezpieczne usprawnianie ciała, głównie poprzez poprawę odżywiania narządów i tkanek, poprawę ich natlenienia i przyspieszenie usuwania metabolitów oraz wygaszanie stanów zapalnych.
Wybrane wskazania do stosowania:
Czy klawiterapia ma skutki uboczne?
Przy zachowaniu kilku prostych zasad BHP, nie ma mowy o niepożądanych skutkach terapii odruchowej, czy to klawiterapii, czy innych metod. Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod terapeutycznych znanych obecnie.
Jak długo trwa zabieg klawiterapii?
Pierwszy zabieg klawiterapii zwykle zajmuje ok. 1, 5 - 2h, każdy następny ok. 1 godziny, ale może trwać też znacznie dłużej. W przypadku np. stwardnienia rozsianego bodźcowanie może trwać nawet 6 godzin.
Czy zabieg jest bolesny?
Zwykle pacjent odczuwa ucisk klawików na skórę, które co prawda mają cienki szpic, ale nie są w stanie przebić skóry. Ucisk jest dosyć intensywny, ale dopasowany do wrażliwości pacjenta. Czasem pojawiać się może ból, który jest dla nas informacją o zaburzeniach przewodzenia nerwowego. W zasadzie terapia polega na wyszukiwaniu takich miejsc.
Refleksoterapia stóp, to jedna z metod odruchowych, działająca na zakończeniach nerwowych znajdujących się w stopach. W krajach anglojęzycznych, szczególnie USA
i Kanadzie nazywana "foot working".
Źródeł refleksoterapii stóp upatruje się w kilku miejscach i kulturach na świecie.
Najbardziej znanym starożytnym dokumentem jest malowidło ścienne w grobowcu (znanym jako grobowiec lekarski) najwyższego dostojnika na dworze faraona w Egipcie - Ankhmabora - pochodzące z ok. 2300 r. p.n.e. Przedstawia ono (powyżej) zabieg refleksoterapii.
Refleksoterapia znana była również starożytnym Chińczykom, choć była metodą poboczną w stosunku do głównych metod medycyny chińskiej, to w czasach współczesnych wróciła do łask. Dziś w Chinach, czy Japonii, niemalże na każdej ulicy znajdziemy gabinet refleksologa,
a mieszkańcy korzystają z refleksoterapii nawet w trakcie przerw w pracy, żeby usprawnić organizm i pozostać wydajnym i skoncentrowanym...
Refleksoterapia stóp, to jedna z metod odruchowych, działająca na zakończeniach nerwowych znajdujących się w stopach, pochodzących głównie z nerwu błędnego, nerwu kulszowego (stopy), nerwu promieniowego i łokciowego (dłonie) oraz V, VII, IX i X-go nerwów czaszkowych (uszy). W terapii poprzez ucisk na tkanki stóp pobudza się strefy projekcyjne, czyli zakończenia nerwów reprezentujące części ciała, łączących stopy z organami wewnętrznymi. Mobilizuje to organizm do uruchamiania procesów naprawczych, samoregulacji, zwiększenia odżywiania tkanek i narządów poprzez lepsze ukrwienie.
Wybrane wskazania do stosowania:
stres, napięcie nerwowe, nadpobudliwość
bóle pleców, bóle kręgosłupa, bóle głowy
zaburzenia hormonalne, hashimoto, niedoczynność tarczycy
urazy, zwichnięcia, złamania – im wcześniej od urazu tym skuteczniej
zaburzenia układu pokarmowego, niestrawność, zaparcia, problemy żołądkowe
zaburzenia termoregulacji ciała
Czy refleksoterapia stóp to masaż stóp?
Teoretycznie można nazwać refleksoterapię stóp masażem, jest bowiem techniką manualną
i dotykową, jednakże wrażenia, jakie mogą się pojawiać w trakcie zabiegu znacznie różnią się od typowych odczuć w trakcie masażu. Intensywność zabiegu może być znacznie większa, jego bolesność, jak i wrażenia po zabiegu również. W trakcie refleksoterapii silnie bodźcowane są tysiące receptorów na stopach, uruchamiające wiele procesów dostrajania funkcji organów, co pozostawia nieporównywalne wrażenie lekkości, rozgrzania, rozluźnienia stóp, a czasem wpływa na odczuwanie całego ciała jako lekkiego, luźnego, mniej zauważalnego, "rozleniwionego"...
Jak będę się czuć po pierwszym zabiegu?
Twój stan będzie zależeć od twojej obecnej kondycji. Jeśli przyjdziesz na zabieg w obniżonej kondycji, w chorobie, szczególnie przewlekłej lub po przebyciu choroby, najprawdopodobniej twoje ciało zareaguje zmęczeniem, które potrwa do końca dnia. Sen będzie głębszy, regenerujący. Możesz odczuwać spadek koncentracji, sił witalnych, senność, rozbicie porównywalne ze stanem w trakcie grypy (odnośnik do art. o grypie). Te objawy będą tym silniejsze, im niższa jest twoja kondycja. Następnego dnia jeśli dalej nie trwa spadek kondycji, należy się spodziewać wzrostu sił życiowych, lepszej koncentracji, czasem nawet uczucia niezwykłej witalności, energii i zadowolenia z ciała.
Jeśli zaś przychodzisz do nas w dobrym zdrowiu, to twój stan nie zmieni się diametralnie. Po samym zabiegu poczuć możesz "przyjemną miękkość" w ciele, chęć na drzemkę, zwiększone pragnienie. Następny dzień powinien przynieść zauważalny wzrost sprawności ciała.
Jak się przygotować do zabiegu?
Pracujemy na stopach, upewnij się zatem, że są one gotowe do intensywnej pracy, że nie mają grzybicy, silnych egzem mogących krwawić, ani innych zmian, które mogłyby spowodować uszkodzenia skóry w trakcie ucisku. Nie chcemy spowodować dodatkowego bólu i ran. Nawodnij organizm przed zabiegiem, nie przyjmuj w tym dniu leków przeciwbólowych jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Ubierz się w swobodny strój. Nie planuj dużej aktywności umysłowej i intensywniejszych treningów na czas po zabiegu. Pozwól ciału przestroić swoje funkcje, żeby zabieg przyniósł jak najwięcej korzyści.
Ucho to szczególny fragment ciała, jak fraktal odzwierciedlający całość organizmu – homunkulus przedurodzeniowy. Wygląda jak płód w pozycji przed porodem – głową w dół. Są na nim zlokalizowane zakończenia przywspółczulnych włókien cholinergicznych (naczynioruchowe włókna mogące należeć do układu współczulnego
i przywspółczulnego, które rozszerzają naczynia krwionośne pod wpływem drażnienia) będące składową czterech nerwów czaszkowych V, VII, IX i X-go. Korzystając z tego szczególnego połączenia uszu z resztą ciała, możemy bardzo szybko uruchomić reakcję naczynioruchową (grę naczynioruchową).
Reakcja naczynioruchowa polega na zwiększeniu światła tętnic zasilających w krew narządy wewnętrzne pod wpływem drażnienia zakończeń nerwów czaszkowych,
a w efekcie do lepszego ukrwienia tych powiązanych neuronalnie narządów i tkanek ciała. Reakcja ta następuje bardzo szybko, bo w czasie od ok. 3 do 7 minut. Zabieg pozwala często na osiągnięcie szybkich zmian i reakcji ciała. Panuje tu zasada właściwa dla całej refleksologii – im dłużej istnieje zaburzenie tym więcej pracy potrzeba, zatem polecamy korzystanie z zabiegu szczególnie w przypadku świeżych urazów, chorób we wczesnej fazie i świeżo powstałych stanów zapalnych. Nie oznacza to, że zadawnione choroby są przeciwwskazaniem – będą wymagały więcej powtórzeń. Podobnie im młodszy organizm, tym spodziewane są silniejsze reakcje i szybsze postępy.
Technicznie zabieg wykonujemy uciskając ucho palcem upychadłem stomatologicznym, klawikiem, pinem lub patyczkiem drewnianym. W zależności od potrzeb korzystamy dodatkowo z igieł akupunkturowych lub kuleczek do akupresury. Pacjent zostanie wyposażony w wiedzę, jak sobie pomóc w warunkach domowych. Przyklejone kuleczki do akupresury pozwolą na stymulację wybranych stref ucha przez kilka kolejnych dni, aby zmaksymalizować efekty terapii.
Wybrane wskazania do zastosowania:
zaburzenia narządów zmysłów
zaburzenia równowagi
choroby narządów w obrębie głowy, szyi, obręczy barkowej
nadciśnienie, niedociśnienie
stres uogólniony, przebodźcowanie, podwyższony tonus mięśniowy
nerwice, pobudzenie nerwowe
pourazowy kręcz karku
alergie i związane z nimi obrzęki
bóle nadgarstka, łokcia, bóle stawu skokowego i biodrowego
bóle lędźwiowo-krzyżowe
Co można leczyć za pomocą Aurikuloterapii?
Aurikuloterapia oddziałuje przez wpływ na cztery nerwy czaszkowe, zatem najsilniej swoim działaniem obejmuje rejony górnej części ciała, znacznej części głowy i gardła, ale poprzez nerw błędny dociera właściwie do wszystkich organów wewnętrznych, zatem może służyć w każdej niemalże dolegliwości. Potwierdzeniem skuteczności metody jest fakt, że od wielu lat jest stosowana współcześnie w największych armiach świata, amerykańskiej, rosyjskiej i chińskiej.
Przykładowe problemy, z którymi zmierzyliśmy się sami to zaburzenia słuchu, kręcz karku pourazowy, alergie i związane z nimi obrzęki, nerwice, pobudzenie nerwowe, bóle nadgarstka, bóle stawu skokowego, płytki oddech, uogólnione napięcie odstresowe, zaburzenia powonienia, zaburzenia wzroku, zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawów barkowych, zaburzenia równowagi, bóle lędźwiowo-krzyżowe (...).
Co powinnam wiedzieć przed zabiegiem?
Serdecznie zachęcamy, by nie przyjeżdżać na zabieg autem. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, zabierz ze sobą kogoś, kto poprowadzi za Ciebie lub przynajmniej zarezerwuj sobie min 15-20 minut czasu po zabiegu na powrót do dobrej koncentracji. Może się bowiem zdarzyć, że będziesz mieć przejściowe zaburzenia równowagi, koncentracji, obniżoną szybkość reakcji. Dzieje się tak zazwyczaj u osób silniej zestresowanych lub żyjących w ciągłym napięciu, jednak może się zdarzyć każdemu. Poza tym warto zadbać o nawodnienie przed zabiegiem i pominięcie ewentualnej dawki środków przeciwbólowych w dniu zabiegu.
Ile trwa zabieg aurikuloterapii?
Zabieg może potrwać od kilkunastu minut do nawet godziny, wszystko zależy od twojej aktualnej kondycji. Zwykle terapia postępuje dość szybko. Obowiązuje tu zasada uniwersalna dla całej refleksologii, tj. im młodsze ciało i krócej trwający problem, tym krótsza terapia. Ograniczeniem dla metody jest ilość stymulowanych stref na uchu w trakcie jednego zabiegu. Stąd godzina to maksymalny czas jaki będzie potrzebny.
Jakie są wskazania do baniek ogniowych?
Bańki stosowane są od niepamiętnych czasów, najstarsze zapisy dotyczące terapii bańkami pochodzą z Chin(ok. 3000 lat p.n.e.), gdzie uważano je za wszechstronną i pozbawioną skutków ubocznych metodę terapeutyczną. Stosowane są z powodzeniem do dziś.
Leczenie bańkami stanowi odwrotność akupresury, tzn. działamy nie uciskiem,
a podciśnieniem, które doprowadza do wciągnięcia skóry do wnętrza bańki i powstania wybrzuszenia. W wyniku przekrwienia i wynaczynień (mikrouszkodzeń powodujących wylanie się krwi poza naczynie krwionośne – widoczny krwiak), zmienia się zabarwienie skóry. Podciśnienie wywiera działanie mechaniczne na skórę, drażniąc zakończenia nerwowe (baroreceptory, termoreceptory i receptory bólowe). Dzięki temu zwiększa się ukrwienie i następuje poprawa zakłóconej wcześniej czynności narządu wewnętrznego, związanego ze strefą skóry, na której postawiono bańki. Poza działaniem leczniczym typu odruchowego, występuje również odczyn immunologiczny, następuje lepsze odżywienie tkanek w obrębie wybroczyn, jej natlenienie, odkwaszenie i oczyszczanie z toksyn oraz produktów przemiany materii. Wynikiem wywołanych mechanizmów jest również zniesienie miejscowych stanów zapalnych.
Masaż bańką chińską stosowany jest od tysięcy lat w celach leczniczych
i rekreacyjnych. masaż w obszarze poddanym zabiegowi powoduje silniejsze ukrwienie tkanek i poprawia metabolizm dzięki czemu tkanki stają się bardziej dotlenione
i odżywione oraz szybciej się regenerują. Poza tym masaż ten uwalnia skórę od nawarstwionego złuszczonego naskórka, polepszając w ten sposób jej przepuszczalność
i oddychanie skórne, a także wspomaga oczyszczanie
organizm z toksyn.
Masaż bańkowy przyspiesza odpływ krwi żylnej i chłonki z tkanek, oddziałując na mięśnie, a także na cały ustrój wzmacniając odpornościowe siły ustrojowe i uruchamiając mechanizm samoregulacji zaburzonych czynnościowo narządów. Większość chorób i zmian w obrębie tkanki mięśniowej reaguje pozytywnie na masaż bańką. Jednym z głównych wskazań do zastosowania zabiegu jest miejscowe napięcie mięśniowe. Zabieg ten jest jednym z najlepszych istniejących sposobów odprężenia i rozluźnienia mięśni.
Masaż bańką chińską wywiera wpływ nie tylko bezpośrednio na tkanki (mięśnie, skórę), lecz podobnie jak przy typowym stawianiu baniek, na drodze odruchowej działa również na narządy wewnętrzne.
Wybrane wskazania do zastosowania:
ostre zapalenie oskrzeli, płuc
ostre i podostre neuralgie (nerwobóle), mięśniobóle
W jakim wieku można stawiać bańki?
Nie ma tu praktycznie ograniczenia wiekowego, ponieważ bańki są na tyle bezpieczną metodą, że nie są w stanie wywołać niepożądanych efektów, przy zachowaniu kilku prostych zasad BHP.
Bańki stosuje się już u kilkumiesięcznych dzieci, a u dorosłych właściwie bez ograniczenia wieku. Trzeba tylko uważnie obserwować zmiany na skórze pacjenta i nie przedłużać zabiegu bez potrzeby w momencie kiedy pojawiają się wyraźne wynaczynienia krwi pod bańkami. Odpowiednio krótsze zabiegi stosujemy u dzieci, osób starszych i osłabionych, dłuższe u osób w sile wieku i w dobrej kondycji, jednakże wyznacznikiem długości zawsze są reakcje na skórze.
Czy po bańkach należy zostać w domu?
Tzw. "stara szkoła" nakazuje pozostanie w domu min. 24 godziny po zabiegu, współcześnie odchodzi się od tego warunku. My pozostajemy przy wskazaniu tradycyjnym, choćby dlatego, że odpoczynek po bańkach zwiększa ich skuteczność, nie ogranicza zasobów jakie mogą być wykorzystane na zdrowienie. Jeśli masz się regenerować, to czemu chcesz podejmować trening, albo pracować? Zdecyduj, co jest w danym momencie ważniejsze.
Jest to metoda uruchamiająca silne reakcje odpornościowe, które przebiegają sprawniej, kiedy nie podejmujesz aktywności i pozwalasz ciału na sprawną regenerację. Jest to pewna praca, którą wykonuje ciało - nie warto tej pracy dociążać aktywnością ciała, która pochłonie część energii, jaka mogła zostać spożytkowana na regenerację i samozdrowienie.
Jakie są przeciwskazania do baniek ogniowych?
Zabieg można bezpiecznie wykonać na większości chorych, przeciwwskazania są dość proste i logiczne:
Kobido to japoński rytuał masażu twarzy. To zaawansowana metoda pracy z twarzą, szyją, dekoltem, ramionami. Wykorzystuje wiele technik manualnych, które swoim zakresem przypominają grę na instrumentach muzycznych.
Jest to terapia, którą pracuje się na mięśniach, powięzi i skórze. W metodzie tej wykorzystuje się techniki delikatne oraz energiczne. Masaż Kobido składa się z następujących etapów: demakijażu, masażu tkanek głębokich, masażu relaksacyjnego, drenażu limfatycznego, liftingu, akupresury, stymulacji zimnem, demakijażu.
Wybrane wskazania do zastosowania:
niwelowanie napięć mięśniowych
dotlenienie i odżywienie komórek
stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny
oczyszczenie skóry, przyspieszenie usuwania metabolitów
podniesienie owalu twarzy
wyrównanie dysharmonii oraz asymetrii twarzy
niwelowanie migren
bruksizm
poprawa jakości snu
Jak często należy wykonywać zabieg Kobido?
Aby uzyskać optymalne rezultaty, zaleca się wykonanie serii zabiegów – zazwyczaj 5-10 sesji w odstępach tygodniowych. Po zakończeniu serii, dla podtrzymania efektów, zaleca się wykonywanie zabiegu raz na miesiąc.
Czy zabieg Kobido jest odpowiedni dla każdego typu skóry?
Tak, zabieg Kobido jest odpowiedni dla każdego typu skóry, w tym skóry suchej, tłustej, mieszanej czy wrażliwej. Techniki masażu mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Co lepsze Kobido czy botoks?
Należy tu zaznaczyć dwa fakty i pozwolić zdecydować każdemu samodzielnie. Botoks posługuje się substancją, uznawaną za toksyczną - botuliną, wytwarzaną przez bakterię Clostridium botulinum. Tymczasowo paraliżuje mięśnie mimiczne. Działa poprzez blokowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcze mięśni. Dzięki temu mięśnie się relaksują, a zmarszczki ulegają wygładzeniu. Mechanizm działania polega na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu iniekcji, uniemożliwiając skurcz mięśni. Nie mamy precyzyjnych danych na temat trwałości botuliny w ustroju, ale pojawiają się informacje, że pozostaje ona w organizmie czynna dłużej niż utrzymują się efekty zabiegu. Jest to więc metoda, która opiera się na zaburzaniu naturalnych mechanizmów kontroli tkanek z wykorzystaniem substancji, która jest obca dla organizmu i którą ustrój zwalcza.
Kobido natomiast nie wykorzystuje żadnych substancji obcych dla ciała ludzkiego, natomiast poprzez mechaniczną pracę z tkankami, działa poprzez naturalne zintensyfikowanie ukrwienia tkanek, natlenienia, stymulacji swoistych czynników endogennych, które uruchamiają liczne procesy regulacyjne i regeneracyjne w obrębie tkanek niedotlenionych, niedożywionych i osłabionych stresem.
Masaż transbukalny - (od łac. trans – przez i bucca – policzek) to specjalistyczna technika masażu twarzy, wykonywana zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony policzków. Polega na delikatnej, ale precyzyjnej manipulacji mięśniami twarzy poprzez dotyk i ucisk. Jest szczególnie popularna w dziedzinie kosmetologii i terapii estetycznej jako metoda modelowania i odmładzania twarzy. Masaż wykonuje się dłońmi lub specjalistycznymi narzędziami, jedną ręką manipulując wewnętrzną stroną policzka
(od strony jamy ustnej), a drugą wspierając zewnętrzną część twarzy.
Technika ta pozwala dotrzeć do głębokich warstw mięśni twarzy, które nie są łatwo dostępne w tradycyjnych masażach. Masaż transbukalny może być pomocny
w rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy lub w leczeniu problemów
z napięciem mięśniowo-szkieletowym.
Wybrane wskazania:
redukcja napięć mięśniowych, np.
w rejonie żuchwy
bruksizmu, zgrzytanie zębami
szumy uszne, piski
bóle głowy
bruzdy nosowo-wargowe
napięcie mięśni żwacza, przerośnięcie
poprawa krążenia krwi i limfy
ujędrnienie skóry oraz eliminacji toksyn
wspomaganie naturalnej regeneracji skóry i poprawa owalu twarzy
łagodzenie asymetrii twarzy i poprawa jej proporcji
przygotowanie do operacji ortodontycznych
i rekonwalescencja
Czy masaż transbukalny jest bolesny?
Masaż transbukalny może wywołać pewien dyskomfort, zwłaszcza u osób, które mają napięte mięśnie twarzy lub problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Masaż wykonywany wewnątrz jamy ustnej jest delikatny, ale dość intensywny.
Czy masaż transbukalny pomaga w walce z bruksizmem?
Tak, masaż transbukalny może pomóc w złagodzeniu objawów bruksizmu (szczególnie napięcia w mięśniach żuchwy) i w redukcji dolegliwości związanych z tym schorzeniem, takich jak bóle głowy, zgrzytanie zębami i napięcie w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych.
Jakie efekty można zauważyć po masażu transbukalnym?
Efekty są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się bardziej napięta, kontur twarzy ulega poprawie, a mięśnie twarzy są rozluźnione. Dodatkowo zmniejsza się opuchlizna, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Ponadto masaż transbukalny jest bezpieczny i zazwyczaj nie powoduje skutków ubocznych, jednak niektóre osoby mogą odczuwać lekki dyskomfort lub obrzęk w okolicach twarzy po zabiegu. Jest to zazwyczaj chwilowe i ustępuje w ciągu kilku godzin.
Moksa ziołowa, inaczej moksa mongolska, (mong. бариа засал), znana również jako "terapia ogniem", jest istotnym elementem tradycyjnej medycyny mongolskiej, będącej częścią szeroko pojętej medycyny wschodniej. To zabieg polegający na aplikacji ciepła generowanego przez podgrzane mieszanki ziół owinięte w materiał, które są przykładane do ciała pacjenta. Wykorzystujemy woreczki wykonane z naturalnego materiału, wypełnione mieszankami leczniczych ziół, takich jak kminek, goździki, imbir, kumin, piołun, żywokost czy jałowiec. Skład ziół dobierany jest w zależności od schorzenia i potrzeb pacjenta.
Stemple są podgrzewane w oleju sezamowym, aby uwalniać aromaty i aktywne substancje z ziół,
a jednocześnie osiągać odpowiednią temperaturę dla zabiegu. Terapia wykorzystuje ciepło i olejki eteryczne z ziół.
Wybrane wskazania do stosowania:
potrzeba rozluźnienia mięśni, relaksu i uzupełnienia braku ciepła w organizmie
brak odporności wynikający z wychłodzenia
niezbyt wydajne krążenie i jego skutki, np. zimne kończyny
potrzeba wspomagania detoksykacji organizmu
niemożność wyciszenia umysłu, niepokój, lęki
zaburzenia hormonalne u kobiet
przygotowanie do zajścia w ciążę i wsparcie po połogu
W tradycji mongolskiej podkreśla się równowagę między ciepłem a zimnem w organizmie, a moksa ziołowa jest stosowana głównie w celu redukcji tzw. "zimnych" zaburzeń, takich jak przewlekły ból, sztywność stawów czy zaburzenia trawienne.
W Mongolii moksa nie tylko wspiera leczenie fizycznych dolegliwości, ale także ma wymiar duchowy. Wierzy się, że energia ciepła połączona z leczniczymi właściwościami ziół przywraca harmonię między ciałem, umysłem i otaczającym światem.
Komu nie poleca się mongolskiej moksy ziołowej?
Zdecydowanie najważniejszym warunkiem wykluczającym zastosowanie moksy ziołowej, jak i każdej moksy, jest uogólniony stan zapalny, z którym mogą się wiązać np. choroby autoimmunologiczne, nerwice wegetatywne, syndrom wypalenia itp. stany wyczerpania o podłożu neurogennym.
Jak długo trwa typowy zabieg moksy?
Zabieg ma na celu wprowadzenie łagodnego ciepła do ciała w miejscach jego wychłodzenia, co następuje poprzez kilkakrotne przykładanie woreczka rozgrzanych w oleju ziół na odpowiednich punktach ciała. Pacjent czuje jak ciepło pojawia się na powierzchni ciała i stopniowo wnika głębiej. Idealnym efektem jest odczucie, że ciepło to z różnych miejsc na ciele zlewa się w jedną plamę przyjemnego ciepła, aż dociera do twarzy i powoduje uczucie wypełnienia. Zajmuje to zróżnicowaną ilość czasu, bo od 30 min do nawet 90 min.
W jakich problemach moksa ziołowa jest najkorzystniejsza?
Z naszego doświadczenia wynika, że największe korzyści z zabiegu odnoszą kobiety
z problemami okołomiesiączkowymi, bolesnymi cyklami, zaburzeniami cyklu, a także przed porodem, jeśli kobieta czuje niemożność osiągnięcia stanu relaksu i odczuwa brak ciepła wewnętrznego.
Do wykonania wszystkich zabiegów z oferty:
1-szy trymestr ciąży
epilepsja (forma ostra)
alergie, przerwanie ciągłości naskórka
choroby, stany zapalne skóry, grzybica stóp
choroby zakaźne
choroby tarczycy
nowotwór
osteoporoza
rozrusznik serca, elektroniczne implanty
stan pooperacyjny (mniej niż 3 m-ce)
nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
niedawne urazy kręgosłupa
poważna niewydolność krążeniowa, zakrzepica naczyń głębokich, zakrzepowe zapalenie żył, kruchość naczyń krwionośnych, zaburzenia krzepliwości, cera naczyniowa
Dodatkowe przeciwwskazania (poza powyższymi) do wykonania Kobido i masażu transbukalnego:
kwas hialuronowy 3 tyg., botox 4 tyg., nici liftingujące 6 tyg.,
niewygojony makijaż permanentny, trądzik w stanie zaostrzonym
aktywna opryszczka
choroby jamy ustnej i zębów, ekstrakcja zęba
1. Postanowienia ogólne 1.1. Gabinet świadczy usługi zdrowotne i terapeutyczne oparte na metodach naturalnych. 1.2. Zabiegi są realizowane przez wykwalifikowany personel, posiadający odpowiednie certyfikaty i doświadczenie. 1.3. Regulamin ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu i wysokiej jakości usług dla wszystkich pacjentów.
2. Rejestracja i przyjęcie pacjenta 2.1. Rejestracja do gabinetu odbywa się telefonicznie, mailowo lub osobiście. 2.2. Przy pierwszej wizycie pacjent zobowiązany jest do wypełnienia formularza zdrowotnego, w którym przekazuje informacje o swoim stanie zdrowia. 2.3. Gabinet zastrzega sobie prawo do odmowy wykonania terapii w przypadku braku odpowiednich wskazań zdrowotnych.
3. Przebieg wizyty 3.1. Pacjent powinien przyjść na wizytę punktualnie. W przypadku spóźnienia, gabinet zastrzega sobie prawo do skrócenia czasu zabiegu lub odwołania wizyty bez obniżenia opłaty. 3.2. Podczas wizyty pacjent jest zobowiązany do poinformowania terapeuty o wszelkich dolegliwościach, alergiach lub innych schorzeniach mogących wpłynąć na terapię. 3.3. Terapeuta ma prawo do przerwania zabiegu, jeśli uzna, że kontynuowanie terapii mogłoby zaszkodzić zdrowiu pacjenta.
4. Zasady korzystania z usług 4.1. Każdy pacjent korzysta z usług gabinetu na własną odpowiedzialność. 4.2. Gabinet nie ponosi odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia pacjenta w wyniku niezgłoszenia przez niego istotnych informacji zdrowotnych przed zabiegiem. 4.3. Zabiegi przeprowadzane są zgodnie z indywidualnym planem terapii ustalonym przez terapeutę i pacjenta. 4.4. W przypadku, gdy pacjent zgłasza się na zabieg pomimo istniejących przeciwwskazań zdrowotnych, będzie zobowiązany do zapłacenia połowy kosztów ustalonej ceny zabiegu.
5. Cennik i płatności 5.1. Cennik usług jest dostępny na stronie internetowej. 5.2. Pacjent zobowiązany jest do uregulowania należności po zakończeniu wizyty, zgodnie z obowiązującym cennikiem. 5.3. W przypadku rezygnacji z wizyty, pacjent powinien powiadomić gabinet co najmniej 24 godziny przed planowanym terminem. W przeciwnym razie zostanie obciążony pełnymi kosztami wizyty. Jeżeli przyczyną odwołanej wizyty będzie choroba lub wypadek, kolejna wizyta, odbędzie się po dokonaniu opłaty z góry.
6. Ochrona danych osobowych 6.1. Gabinet gromadzi dane osobowe pacjentów w celu świadczenia usług terapeutycznych oraz kontaktu w sprawach związanych z terapią. 6.2. Dane osobowe pacjentów są przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych. 6.3. Pacjent ma prawo do wglądu, poprawiania oraz usunięcia swoich danych osobowych.
7. Zasady bezpieczeństwa i higieny 7.1. Gabinet przestrzega zasad higieny i dba o czystość w pomieszczeniach terapeutycznych. 7.2. Wszystkie narzędzia i sprzęt wykorzystywane podczas zabiegów są regularnie dezynfekowane i sterylizowane. 7.3. Pacjenci zobowiązani są do zachowania odpowiedniej higieny osobistej przed wizytą.
8. Zmiany regulaminu 8.1. Gabinet zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu. 8.2. O zmianach Pacjenci będą informowani na stronie internetowej gabinetu lub bezpośrednio w gabinecie.
9. Postanowienia końcowe 9.1. Dokonanie rezerwacji wizyty w Gabinecie jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu. 9.2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy prawa cywilnego.
Zadzwoń: +48 668 133 848